Pět nejčastějších otázek o srdečním selhání

Pět nejčastějších otázek o srdečním selhání

Láska na první pohled, zamilování se, první schůzka doprovázená zběsilým bušením srdce. Se srdcem si spojujeme mnoho životních situací. Jen málo z nás však ví, jak naše srdce skutečně vypadá a funguje a co se stane, když mu začnou docházet síly. I srdce může onemocnět a přestat zvládat své každodenní úkoly. Jednou ze stále častějších nemocí, která se rozvine u jednoho z pěti lidí nad 40 let1, 2 je srdeční selhání. V České republice jím trpí 200 000 obyvatel4 a dalších 40 tisíc případů ročně přibude.5 Na co bychom se měli ptát a co bychom o této nemoci měli vědět?

 

  • Co je to chronické srdeční selhání?

 

Srdce je pumpa našeho života. Pracuje bez zastavení 24 hodin 365 dní v roce, ať jsme v klidu, nebo v běhu. Srdeční selhání je chronické onemocnění, při kterém srdce nezvládá zásobovat naše orgány dostatkem krve, kyslíku a živin. Potíže spojené s onemocněním se mohou zprvu projevovat při větší námaze, třeba během sportu. S postupem času ale i při běžných aktivitách, jako je chůze, nebo i když jsme v klidu. Srdci totiž dochází síly.

2 ) Jak poznám, že je něco v nepořádku?

Srdeční selhání se projevuje řadou příznaků, které si přirozeně se srdcem nespojujeme. Jedná se o dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, výraznou únavu, nechuť k jídlu, vyšší frekvenci močení.6 Tyto příznaky jsou reakcí těla na nedostatečné prokrvení některých orgánů či nahromadění krve na nežádoucích místech. Srdce není schopné krev plynule rozvádět po celém těle a ono se ozývá podle toho, kde se krev hromadí.

Pokud se nahromadí v plicích, začneme mít pocit dušnosti, nejprve při zatížení, posléze i v klidu. Zhoršení paradoxně přichází při poloze vleže. Dušnost se může objevit v noci a vést k probuzení s nutností posadit se, což je jeden z typických příznaků srdečního selhání. Časté jsou také otoky kotníků a nohou, za které nemůže datum narození ani dlouhé cestování, ale slabé srdce, které není schopné krev přepumpovat. Projevem srdečního selhání je i náhlý nárůst váhy a zvětšení pasu právě vlivem zadržené krve v břišní dutině. Přestože náhle přibíráme na váze, často ztrácíme chuť k jídlu. Nahromaděná tekutina v břiše totiž zhoršuje trávení a způsobuje plynatost.

Dalším z příznaků je zvyšující se únava a nápadná nevýkonnost. Při srdečním selhání srdce dodává krev životně důležitým orgánům na úkor svalů, takže se cítíme již po malé zátěži vyčerpaní a malátní. Někdy se srdce snaží rozehnat zadrženou krev a začne zrychleně bušit.7 Tohle bušení srdce však nemá s láskou nic společného.

 

  • Jaký je rozdíl mezi infarktem a srdečním selháním?

 

Srdeční selhání za infarkt zaměňuje téměř polovina Čechů.8 Jedná se však o odlišné onemocnění. V případě infarktu myokardu dojde k ucpání jedné z věnčitých tepen, které zásobují naše srdce krví, a postižená část srdečního svalu začne odumírat. Pacient pociťuje bolest na hrudníku a u srdce, která se rozšiřuje dále do těla, a měl by rychle vyhledat lékařskou pomoc.

Chronické srdeční selhání je onemocnění, při němž je srdce z nějakého důvodu zesláblé, a proto dlouhodobě nezvládá tělo zásobovat dostatečným množstvím krve, živin a kyslíku. Opakovaný nebo rozsáhlý infarkt v minulosti a onemocnění věnčitých cév jsou jedny z  nejčastějších příčin srdečního selhání.6

 

  • Proč je důležité příznaky včas rozpoznat a vyhledat lékaře?

 

Zrádnost příznaků srdečního selhání spočívá v tom, že přichází plíživě a zdánlivě nesouvisí se srdcem. Dušnost, otoky končetin a únava, které onemocnění doprovází, jsou často spojovány s věkem7 nebo s tím, že přibereme. Právě tyto potíže mohou značit srdeční selhání. Včasné rozpoznání umožňuje lékařům zdravotní stav pomocí léků kontrolovat, popřípadě lze odstranit vyvolávající příčinu onemocnění. Pacient tak i přes diagnózu může žít plnohodnotným životem.

 

  • Je srdeční selhání dědičné?

 

Srdeční selhání většinou dědičné není. Dědičné jsou ale jeho předpoklady, mezi které se řadí například vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita a ateroskleróza (poškození cév), která vede k infarktu myokardu. Ty představují významné rizikové faktory.  

Srdeční selhání

Srdeční selhání je onemocnění, které postihuje až 200 tisíc Čechů.4 Během života se rozvine u jednoho z pěti.1, 2 Hlavní funkcí našeho srdce je udržovat krevní oběh a zásobovat tak všechny naše orgány kyslíkem a živinami. Při srdečním selhání srdce nezvládá tuto úlohu plnit a orgány nejsou dostatečně prokrvené. Mezi příznaky se řadí dušnost, únava, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce, vyšší frekvence močení.6 Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj? Mluvte se svým lékařem.

 

Zdroje:

1 Go et al. Heart Disease and Stroke Statistics−−2014 Update: A Report From the American Heart Association, Circulation 2014;4;129:e28–e292  

2 Lloyd-Jones DM et al. Lifetime risk for developing congestive heart failure: the Framingham Heart Study. Circulation 2002;106:3068–72

3 Stewart et al. More ‚malignant‘ than cancer? Five-year survival following a first admission for heart failure. European Journal of Heart Failure. 2001;3:315–322

4 Špinar J et al. Summary of the 2016 ESC Guidelines on the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. Prepared by the Czech Society of Cardiology, Cor et Vasa 2016;58:e530–e568

5 Hradec J. Heart failure – epidemic of the 21st century. Vnitr Lek 2004;50(Suppl. 1):S23–31

6 BHF website https://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/heart-failure.aspx Accessed August 2017. AHA website  http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartFailure/UnderstandYourRiskforHeartFailure/Understand-Your-Risk-for-Heart-Failure_UCM_002046_Article.jsp#.WYMHQ41lJD8, accessed August 2017

7 http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Understanding-heart-failure/Rapid-heart-rate

8 STEM/MARK, Češi a srdeční selhání, duben 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *