E-zkušenosti

Podělte se o vaše zkušenosti

Vyčistit potřebují i komíny od plynových kotlů


Ostrava − Plné ruce práce mají v těchto dnech kominíci. Řada lidí na pravidelnou údržbu komína stále zapomíná.

Říjen a listopad. To jsou měsíce, ve kterých si kominíci na nedostatek práce stěžují jen málokdy. Jestli to platí i letos, jsme zjišťovali v ostravských kominictvích.

„Letos sezona začala kvůli chladnějšímu počasí dříve. Už počátkem září nás začali lidé volat, zakázek máme v těchto týdnech hodně. Je to pořád tak trochu stejná písnička. Ti, kdo si nás volali i v předchozích letech, na nutnost vyčistit komín nezapomněli ani letos. Samozřejmě jsou i lidé, kteří se o komíny nestarají, případně si je zkoušejí vyčistit sami. Pokud pročistíme komín u někoho, kdo se o něj pravidelně stará, tak taková běžná údržba jej vyjde na 250 korun. Pokud je ale komín zanesený a je třeba použít už i elektrickou štětku či další postup mimo běžnou údržbu, tak musí zákazník počítat s vyšší cenou,“ uvedli v bartovickém kominictví Konam služby.

Starat se je třeba i o komín od plynového kotle

Kominictví Lukáš, které sídlí v Radvanicích, zajišťuje své služby po celé Ostravě i okolí. „Je to pořád stejné. Jsou lidé, kteří se o komíny starají. Někteří naopak na pravidelnou údržbu zapomínají a neozvou se třeba deset let. Pořád ještě zůstává hodně lidí, kteří jsou přesvědčeni, že pokud mají plynový kotel, tak se o komín už nemusejí starat. Hodně se diví, když jim řekneme, že opak je pravda. Našimi zákazníky jsou především firmy či instituce, zakázky soukromníkům tvoří odhadem pětinu,“ uvedli v kominictví Lukáš.

Roman Bruss, který provozuje další ostravské kominictví, doplnil, že lidé začínají přemýšlet o službách kominíka, když se doslechnou či dočtou o nějakém tragickém případu. „Když se někde objeví zpráva o tom, že někde něco vyhořelo, nebo nedej bože se někdo otrávil či přiotrávil zplodinami, tak to okamžitě poznáme. Volá hned daleko více zákazníků,“ doplnil Bruss.

O práci kominíků je větší zájem

Stanislav Zbořil, který má svou provozovnu ve Vratimově, na dotaz uvedl, že stále více lidí se začíná o komíny starat pečlivě. „Hodně zákazníků nám přibylo v domech a bytech, které lidé získali do osobního vlastnictví. Často si objednávají nejen vyčištění, ale i další kominické práce včetně revizí. Pořád ale platí, že některým majitelům plynových kotlů je třeba připomenout, že nemají na čištění komínů zapomínat. Spalinové cesty může ucpávat i prach, který komín nasává. Pokud se několik let nečistí, tak se nebezpečí nějakého maléru zvyšuje,“ varuje Zbořil.

Převzato z Denik.cz: Lapisz B. 5.10.2010

Be Sociable, Share!

Info o článku

Datum
Říjen 26th, 2010

Kategorie

Štítky

Trackback
URI

Komentáře
RSS

Komentuj