Na co si dát pozor, abyste vždy v práci měli právo na úrazové odškodnění?

Úrazové odškodnění v práci je jedna z povinností, která je při prokázání splnění všech podmínek od zaměstnance udávána jako povinnost přímo zaměstnavateli. Podle toho, jak velký je úraz a případné následky se tak může výrazně lišit také samotná částka.

Důležitou částí je ale to, že musí být prokazatelné zřejmé, že vy jakožto zaměstnanec jste plnili vše, aby docházelo k bezpečnému provozování dané práce. Proto se podíváme na věci, na které si dát pozor, abyste vždy splnili dané podmínky.

Využívání kompletního vybavení

Především co se týče řemeslných prací se stává, že nakonec náhrada za bolest není vyplacena už proto, že se prokázalo nedostatečné vybavení zaměstnance. Pokud tak máte od svého zaměstnavatele veškeré nutné vybavení pro bezpečné provozování práce podle daných norem, tak jej vždy užívejte kompletně. Většinou jsou nejen zaměstnavatelé ale také pojišťovny velice aktivní v tom, aby našli nějakou skulinu. A pokud jste vynechali klíčové bezpečnostní prvky, tak je zřejmě nulová šance na jakoukoliv bolest.

Vyhněte se i minimálnímu alkoholu

Při venkovních pracích je naprosto běžné, že zkrátka muži dostanou chuť si dát pivo. Přitom moc dobře ví, že jedno je akorát tak osvěží, ale neohrozí je. Alkohol v práci není nikdy dobře a z toho také vzniká daný problém. Vy sice můžete vědět, že se pracovní úraz stal v moment, kdy jste byli zcela v pořádku. Jenže pokud se ve vašem dechu ukáže, byť jen minimální hladina alkoholu, tak na žádné odškodnění nemáte nárok. Standardně se totiž stává, že pokud není úraz opravdu akutní, tak se prokázání dechové zkoušky užívá.

Práce beze smlouvy není práce

Bohužel je častou realitou i fakt, že se řeší problémy s osobami, které nemají platné nebo dokonce žádné smlouvy. I kdyby v ten moment byla předmětem náhrada za trvalé následky, tak na žádnou nemáte právo, protože z pohledu zákona nejste zaměstnanec ani brigádník. Mimo toho si navíc ještě zavaříte na pořádné problémy jak pro sebe, tak i pro zaměstnavatele, protože v ten moment musí podněty řešit přímo samotná policie a posunout je k zodpovědným úřadům.