Poznejte 4 úžasné zdravotní výhody kratomu

Mitragyna speciosa, lépe známý jako kratom, je strom pocházející z jihovýchodní Asie. Má poměrně dlouhé kořeny v tradiční medicíně, a to pro své povzbuzující psychotropní účinky. Díky svým zdravotním přínosům neustále roste na popularitě. Je to skvělý celkový doplněk, který může pomoci s mnoha věcmi.

Prášek z kratomu

Stimulant se obvykle zpracovává na prášek, konkrétně se jedná o sušené a drcené listy kratomu. Nejoblíbenějším způsobem konzumace je uvařit prášek nebo sušené listy, čímž vznikne kratomový čaj. Kratom působí svou magií díky dvěma nejvýznamnějším aktivním látkám, mitragyninu a 7-α-hydroxy mitragyninu. Kratom je dnes běžně dostupným doplňkem, ale to neznamená, že je bezpečné ho kdekoliv nakupovat. Vybírejte pouze kratom renomovaných značek. Krupa Kratom je značka kratomu, která má pod kontrolou celý proces, od sběru až po doručení zákazníkovi. Díky tomu může garantovat kvalitu, bezpečnost, ale i nejlepší cenu. Kratom můžete od této značky pořídit na Adamkrupa.cz.

Účinky kratomu a zdravotní přínosy

Většina účinků kratomu je způsobena jeho dvěma aktivními sloučeninami. Interagují s opioidními receptory v kůře a mozkovém kmeni, i když výsledky jsou závislé na dávce. Zatímco některé účinky se mohou objevit při nižších dávkách, jiné se nedostaví, dokud dávku nezvýšíte.

Přípravek na potlačení zánětu a bolesti

Kratom má některé ohromující protizánětlivé účinky, které dělají zázraky při zmírňování bolesti. Bolest je pocit, který mění charakter, a zbavit se jí má nesčetné množství zdravotních výhod. Dvě sloučeniny, které přispívají k protizánětlivým vlastnostem kratomu, nejsou dvě výše zmíněné, jsou to rhynchophyllin a epicatechin.

Kromě protizánětlivých vlastností je epikatechin antioxidační, antivirová a antimutagenní sloučenina. Nefunguje pouze na snížení zánětu, působí také na snížení rizika rakovinového bujení. Rhynchofylin má naproti tomu jiné vlastnosti a je mnohem více zastoupen v listech kratomu. Jedná se o zcela přírodní anthelmintikum, antihypertenzivum a antiagregační činidlo. Pravidelná konzumace kratomu v mírné dávce (3g-5g) by mohla významně snížit množství akutní i chronické bolesti.

Nápor energie

Vlastnosti zvyšující energii jsou většinou způsobeny obsahem mitragyninu. Mitragynin je alkaloid měnící mysl, který má některé ohromné vlastnosti zvyšující energii. Mitragynin je také nejvýznamnější alkaloid v kratomu, bez ohledu na druh. Lehčí druhy kratomu mají lepší potenciál zvýšit energii, protože mají vyšší obsah mitragyninu. Nápor energie ale nepocítíte při nízkých dávkách. Zatímco jsou účinky závislé na dávce, měla by stačit mírná dávka asi 5 g kratomu. Nyní přichází ta záludná část. Zatímco kratom v nižších dávkách může navodit pocit klidu, ve větších dávkách má tendenci zvyšovat bdělost. To by mohlo zvýšit vaši úzkost, pokud jí trpíte, takže konzumujte kratom s mírou.

Zlepšení kognice

Kratom vás může zbavit bolesti, dodat energii a zmírnit náladu. Alkaloidy zodpovědné za tyto účinky (mitragynin a 7-α-hydroxy-mitragynin) mají také některé vlastnosti zlepšující kognici. Zatímco většina z těchto alkaloidů má malý vliv na zlepšení kognice, ostatní účinky dohromady hrají docela významnou roli. Primární způsob kratomu, jak zlepšit kognici, je minimalizace nebo absolutní odstranění faktorů zhoršujících kognici, jako je bolest, úzkost a deprese.

Zvyšuje náladu/pomáhá při depresi

Kratom, i když působí na vaše opioidní receptory, není opioid sám o sobě. Ulevuje od bolesti a jeho vlastnosti zlepšující náladu nejsou rozsáhle zdokumentovány. Uživatelé však uvádějí, že má fantastický vliv na náladu. Úprava nálady prostřednictvím potlačení paranoie, bolesti a úzkosti je dobře zdokumentovaným pocitem přítomným v mnoha komerčních antidepresivech a opioidech. Studie ukazují, že konzumace kratomu má určité pozitivní účinky na duševní zdraví jako celek. Kromě jeho vlastností pro duševní zdraví je to životaschopná alternativa k opioidům, která může pomoci při zotavení ze závislosti.

Závěrem

Diskuse o účincích kratomu se neobejde bez zmínky o dávkování. Dávka potřebná k dosažení účinků závisí na pohlaví, věku, hmotnosti a mnoha dalších faktorech. Obecně je dávkování kratomového prášku následující:

Malé: 3g-5g

Střední: 5g-7g

Velké: 7g+

Vzhledem k tomu, že jsou účinky kratomu závislé na dávce, je vhodné začít nejprve s nízkou dávkou a sledovat, jak na ni tělo reaguje. Teprve následně je vhodné dávku navyšovat. Pokud by se objevily jakékoliv negativní projevy užívání, dávku snižte nebo kratom zcela přestaňte používat. Jeho časté a neuvážené používání může způsobit i závislost. Pokud si chcete užívat všech jeho výhod, konzumujte ho v rozumné míře.