Rozvodné skříně jsou doslova srdcem každé sítě. Proto je nutný jejich ideální výběr

Jenom málokterá komponenta je tak moc důležitá a nepostradatelná, jako je tomu přímo u klasického elektrického rozvaděče. U celé řady komponent totiž můžeme bez problémů říct, že bychom je mohli nějak nahradit.

Jenže jak nahradit srdce sítě, které se stará o logické i fyzické rozdělení sítě ze vstupního napájení do jednotlivých obvodů? Proto jsou rozvaděčové skříně tak moc důležitou záležitostí, na kterou bychom neměli nikdy zapomínat. Přitom už jenom jejich výběr nemusí být žádná legrace.

Různé standardizace rozvodných skříní

Už jenom podle toho o jak důležité komponenty se jedná nám je jasné, že se budou určitě vyrábět ve standardizovaných rozměrech. Důvodem je jednoduše fakt, aby každý výrobce, co elektrický rozvaděč vyrábí, nezkoušel vše přizpůsobovat rozměrům dalších komponent jenom ze svého vlastního výběru. To by pak bylo kompletování rozvodů pořádnou blamáží. Proto jsou komponenty kus od kusu normalizovány tak, aby mohly i produkty různých společností pracovat pospolu ve stejném obvodu.

Velikost jako základní parametr

A ačkoliv jsou velikosti standardizované, tak pro vás během klasického nákupu bude právě velikost otázkou číslo jedna. Důvodem je hlavně ten fakt, že velikost do budoucna může dělat problémy, pokud třeba budete rozšiřovat nemovitost a najednou nebude místo v hlavním rozvaděči. Proto je tak dobře před výběrem rozváděčové skříně už moc dobře vědět, kolik můžete očekávat různých obvodů, a ideálně se ještě k tomu všemu postarat o to, abyste měli rezervu do budoucna. Samotná výměna rozvaděče totiž není ničím příjemným.

Určení pro různé materiály a účely

V konkrétních podmínkách, například v průmyslu, mohou být kladeny na technologie jako jsou rozvaděče poměrně dost vysoké nároky v ohledu jejich specifikací. Proto tak může některá rozvaděčová skříň disponovat různými standardy, které se pak mohou pojit přímo k protipožárním předpisům, nebo určení do konkrétních materiálů. I v tomto případě je tak dobré vždy vědět, s čím se potkáte a jaká očekávání budete mít od budoucího provozu sítě.