Fosfor – prvek, který zapaluje vše kolem sebe

Takže dnes vám chci říct o takovém prvku, jako je fosfor. Fosfor je typický nekovový prvek, který se nachází v 15. skupině periodické tabulky chemických prvků. V přírodě je fosfor přítomen ve složení minerálů nazývaných apatit. Naše tělo obsahuje 1 % hmotnosti fosforu, většinou jako součást kostí.

Čistý fosfor existuje ve 4 alotropních modifikacích, z nichž nejběžnější je modifikace červeného fosforu. Červený fosfor vypadá jako tmavě červený prášek, který snadno absorbuje vlhkost ze vzduchu. Postupem času se červený fosfor zapéká v důsledku tvorby polyfosforečných kyselin, když je vystaven vzduchu.

Fosfor můžeme v běžném životě najít na poškrábaném povrchu krabičky od zápalek. Během procesu tření zápalky s krabičkou oxiduje chlorečnan draselný obsažený v hlavičce zápalky fosfor a uvolňuje teplo, které zapálí složení hlavičky zápalky. Červený fosfor dobře hoří na vzduchu. A samozřejmě ještě lépe hoří v čistém kyslíku.

V baňce naplněné čistým kyslíkem vydává hořící fosfor obrovské množství světla. Tuto reakci lze využít pro osvětlení velkého prostoru Kouř produkovaný v žárovce není nic jiného než oxid fosforečný, ze kterého lze jako luminofor získat fosforečnan zinečnatý, který se používá k potahování vnitřků zářivek.