Kde můžeme běžně používat QR kódy a pro jsou dokonalejší, než klasické čárové kódy?

QR kód je moderním kódem, který je následovníkem klasických čárových kódů. Speciální je v mnoha ohledech a díky tomu se používá v celé řadě příležitostí v rámci online světa i služeb. Mimo toho jsou dnes QR kódy často díky svému dynamickému obsahu i nahrazovány za původní čárové kódy.

Důvodem je, že mohou společnosti mnohem jednodušeji pracovat s daty, které mají QR kódy předávat. A to, aniž by přitom byla potřeba generovat nové kódy.

Co jsou to dynamické QR kódy?

Dynamické kódy jsou velice specifické tím, že se v jejich případě pracuje s daty mnohem lépe. Pokud jde o klasické čárové kódy, tak jsou generovány jednorázově za pomoci číselných řad. Jakmile je tak čárový kód vygenerovaný, tak se už nadále nemůže měnit. Je zkrátka přidělený ke konkrétnímu produktu nebo účelu, ale již se nezmění. Zcela naopak, pokud jde o dynamické QR kódy tak je princip funkce spíše jako odkaz. Takový odkaz je specifický tím, že se na konečném místě určení mohou měnit data, ale přitom zůstane podoba generovaného QR kódu stejná.

Jedná se stále o čárový kód?

I přesto se ale stále jedná o čárový kód. V tomto ohledu jsou čárové kódy specifické pro užití už jenom kvůli tomu, že jsou generovány pro různé účely. Na jedné straně tak můžeme mít čárové kódy pro opravdu široké užití jako je například kód EAN. Mimo toho ale existuje i celá řada dalších kódů, které jsou odlišné jak grafickou podobou, tak především samotnou specifikací pro užití. Odlišné jsou například pro specifickou dopravu nebo pro lékárenský sortiment a mnohé další.

Jeden kód a milion možností

Specifickou věcí je hlavně to, že můžete opravdu pro jeden jediný kód neustále měnit hodnoty, které v něm jsou ukryté. V rámci různých vyúčtování a bankovních aplikací tak mohou fungovat takové věci, jako je například přiřazení odlišných hodnot pro každé vyúčtování. Přitom generátor QR kódů vygeneruje jenom jeden jediný, který uživatel používá stále dokola. To má spoustu výhod od samotného pohodlí uživatele až po fakt, že načtením kódu se vyhnete jednoduše různým lidským chybám, které jsou běžné.