Toto je první 3D tištěný diamantový kompozit na světě

Diamant je tvrdší než cokoli jiného v přírodě. Je klíčovou součástí široké řady nástrojů odolných proti opotřebení v průmyslu, ale protože je tak těžké a komplikované na obrábění, je téměř nemožné vytvářet složité tvary.

K vyřešení tohoto problému vyvinul Sandvik vlastní proces, který umožňuje 3D tisk diamantového kompozitu, což znamená, že tento supertvrdý materiál lze nyní tisknout ve velmi složitých tvarech – a může tak změnit způsob, jakým průmyslová odvětví využívají nejtvrdší přírodní materiál na planetě.

Proces aditivní výroby je poměrně pokročilý. Sandvik 3D tištěný diamant byl vytvořen pomocí procesu 3D tisku, který je známý jako stereolitografie. Velmi precizní směs tvořená polymerem a diamantovým práškem se tiskne vrstvu po vrstvě s využitím ultrafialového světla. Tím však proces nekončí.

Rozdíl mezi diamantem Sandvik a přírodním nebo syntetickým diamantem je ten, že Sandvik je kompozitní materiál. Většina materiálu je diamant, ale aby byl potisknutelný a hustý, musí být zacementován do velmi tvrdého matricového materiálu, přičemž jsou zachovány nejdůležitější fyzikální vlastnosti čistého diamantu.