3D vytištěné bionické oko, které by jednoho dne mohlo obnovit zrak nevidomých

Tým výzkumníků z University of Minnesota poprvé plně 3D vytiskl pole světelných receptorů na hemisférický povrch. Tento objev znamená významný krok k vytvoření „bionického oka“, které by jednou mohlo pomoci slepým lidem vidět nebo vidoucím lépe vidět.

Jejich práce začala tiskem na hemisférickou skleněnou kopuli – náročný výkon, který tým překonal se zakázkovou 3D tiskárnou využívající základní inkoust ze stříbrných částic. Tento inkoust zůstal na místě a rovnoměrně zaschl. Dále použili polovodivé polymerní materiály k tisku fotodiod. Ty přeměňují světlo na elektřinu.

Toto video ukazuje proces 3D tisku pro přímý a plně 3D tisk řady vzájemně propojených polovodičových fotodiodových (receptorů světla) na skleněné polokouli. Kredit: University of Minnesota, McAlpine Group

Když výzkumný tým systémy testoval, fungovaly s téměř 25% účinností a převáděly světelné signály na elektrické signály. „Bionické oči jsou obvykle považovány za sci-fi, ale nyní jsme si blíže než kdy předtím, když používáme multimateriálovou 3D tiskárnu,“ Michael McAlpine, spoluautor studie a docent z University of Minnesota, uvedl v prohlášení. Dalším krokem je vytvoření účinnějšího prototypu s dalšími receptory světla; mluví se také o tisku na měkký polokulovitý materiál, který lze implantovat do skutečného oka.