Bakteriální vaginóza trápí mnoho žen. Jak jí lze předejít?

Bakteriální vaginóza je nejčastější vaginální infekcí u žen v reprodukčním věku v České republice. Někteří lidé to zaměňují za infekci močových cest, ale není tomu tak.

Také by to nemělo ovlivnit vaše sebevědomí, protože většinou není způsobeno špatnou hygienou. Zdraví lidé s vaginou mají uvnitř vagíny dobré i špatné formy bakterií a plísní.

Dobré bakterie, jako je laktobacil, chrání před škodlivými mikroby produkcí dostatečného množství peroxidu vodíku, kyseliny mléčné a dalších látek, které udržují vaginální prostředí kyselé a pro ně nehostinné.

Když se vaginální pH ženy stane nevyváženým nebo narušeným, hladina zdravých bakterií v ní klesá a její přirozená obrana proti škodlivým mikrobům se oslabuje. Plísně a špatné bakterie se pak mohou množit uvnitř pochvy a způsobit zánět a nepohodlí. To je základní příčinou vaginálních infekcí, jako jsou BV a kvasinkové infekce.

BV sdílí podobné příznaky jako kvasinkové infekce.

Oba stavy jsou však způsobeny různými typy mikroorganismů. Pokud se houba, jako je Candida Albicans, přemnoží, způsobí vaginální kvasinkovou infekci.

Prevence bakteriální vaginózy

Ačkoli se při léčbě bakteriální vaginózy neosvědčily žádné domácí prostředky, můžete podniknout určitá opatření k prevenci BV a udržení pH vaší vagíny vyvážené a zdravé.

Prodyšné bavlněné spodní prádlo

Bakterie milují horké a vlhké prostředí. Vzhledem k tomu, že bavlna odvádí vlhkost a dýchá, může udržet vaši vulvu suchou, což pomáhá snížit riziko infekce. Bakteriální infekce vzniká často nošením nevhodného spodního prádla.

Správná hygiena

Buďte opatrní u silně vonných mýdel nebo bublinkových koupelí. Dejte přednost přípravků určeným pro intimní hygienu, například značky GYNELLA®.

Bakteriální zánět pochvy není nebezpečné onemocnění, může být však velmi nepříjemné.